Lewes Christmas Parade Winners Announced

The 2016 Lewes Christmas Parade on Saturday, December 3rd was one of the very best parades ever, with the highest award the Most Original Entry prize going to Schell Brothers, Echelon & Kids Cottage!

Here is a list of the other winners:

JUDGE’S AWARDS          CATEGORY-PLACE                                                         ENTRANT NAME
Classic Car                                          1st PLACE                           1947 Bentley Mark VI Mulliner Saloon, Peter Zoll owner
                                                                    2nd PLACE                          1934 Rolls-Royce Phantom II, Jeff Broderick owner
                                                                    3rd PLACE                            1956 Ford, Fins Ale House

DECORATED VEHICLE           1st PLACE                             2014 RV, Jusst Sooup Ministry
                                                                     2nd PLACE                           Golf Cart, Bob Miller owner
                                                                    3rd PLACE                              1968 Triumph 250, Rhon & Carolyn Jernigan owner

BAND                                                     1st PLACE                             CAPE HENLOPEN HIGH SCHOOL                                                                       

FIRE COMPANY                            1st PLACE                              Memorial Fire Company
                                                                    2nd PLACE                           Georgetown Fire Company
                                                                     3rd PLACE                           Rehoboth Beach Fire Company

FLOAT – COMMERCIAL            1st PLACE                           Tunnell Co. L. P.
                                                                      2nd PLACE                         Crooked Hammock Brewery
                                                                       3rdPLACE                          Bella Terra Landscapes

PUNKIN CHUNKIN                      1st PLACE                           Punkinator Team
                                                                      2nd PLACE                         Spikey Punkin’ Chunkin’ Youth Machine
                                                                      3rd PLACE                          Bad Habit-Witches Flight

FLOAT – COMMUNITY               1st PLACE                             Midway Assembly of God
                                                                      2nd PLACE                           DNREC (Delaware Dept. of Natural Resources & Environmental                                                                                                                                      Control) -Lewes Facility
                                                                       3rd PLACE                           Literacy Education Assistance Pups/L.E.A.P.

FLOAT - YOUTH ORG.                 1st PLACE                             Girl Scout Troop 35
                                                                      2nd PLACE                           Henlopen Chapter Order of DeMolay
                                                                       3rd PLACE                           Cape Henlopen FFA

MARCHING GROUP                     1st PLACE                              Coastal Dance Academy
                                                                       2nd PLACE                           Keenote Music Studio
                                                                       3rd PLACE                             Greater Lewes Community Village

EQUESTRIAN                                    1st PLACE                              Southern Delaware Therapeutic Riding

                                                HONORABLE MENTION AWARDS
                                                                    Best Buddies
                                                                     Sno Yo

                                                                     Cub Scout Pack One
                                                                     Girl Scout Troop 454
                                                                     Handy Andy Long Moving Services
                                                                     Sea Scout Ship 198
                                                                     Camp Arrowhead
                                                                     Clem Legates
                                                                     Beacon Middle School, Jr. Honor Society
                                                                     NRG Indian River Generating Station
                                                                     Girl Scout Troop 682  
                                                                     BSA Troop 1
                                                                     Cape Viking Pop Warner Football and Cheer
                                                                     Lewes in Bloom
                   CONGRATULATIONS TO ALL  & HAPPY HOLIDAYS!!!!!!  

 

Contact Chamber

Phone 302-645-8073
Toll-Free 877-465-3937

Request information »

Maps & Directions »

Chamber Hours of Operation

Year Round
M-F 10am - 4pm
Memorial Day thru Sept. 30th
Saturday 9am - 3pm
Sunday 10am - 2pm